Kada svi zatvore granice: Spas u vlastitoj proizvodnji
Balkan je u prednosti, jer bi mogao postati proizvodna baza za potrebe EU.
Jer, svako se o sebi zabavio.
Normalne vrijednosti dolaze do izražaja. A logika postaje ponovno nešto čemu se vraćamo. Bila kriza ili ne, važno je proizvoditi. Koliko proizvodiš, toliko vrijediš. Kada se granice zatvore, i susjedi proglase karantin, jedino što ostaje je zdrav razum.
A on nam kaže “kupujmo domaće” jer drugog možda ne bude više.
Svako zlo za neko dobro
Zato, neka nama naših domaćih proizvođača (a i našim susjedima njihovih brendova), i onih koji nas sigurno snabdijevaju, neka nama našeg Klasa, Vispaka, Solane, Sprinda, Hife, Hoše, AS-a, Binga, Bimala, Oaze, Dukata, Bosnalijeka, Violete, Akove, Madia, Sarajevske mljekare, ZIM-a, Meglea, itd., itd.
Ipak, svako zlo za neko dobro. Tako bi se otprilike mogla razumijeti krilatica “kriza je šansa”. Nije sve crno, i korona virus nam je ako ništa proširio vidike. Sa ekonomskog aspekta, neočekovano se otvorila jedna zanimljiva mogućnost za Bosnu i Hercegovinu i cijeli region.
Pandemija je uzrokovala prekid lanca snabdijevanja industrijskim robama iz Kine i dalekog Istoka. Ova nimalo ugodna situacija ukazala je na činjenicu da bi Evropa trebala potražiti alternativna rješenja, a tu je Balkan u prednosti, jer bi mogao postati proizvodna baza za potrebe EU.
A da bi se to desilo, potreban nam je dogovor.
Balkan zapravo hitno treba dogovor. Jer, Balkan se nekontrolisano prazni. Prije nekoliko godina sam na ovom portalu napisao da nam je potrebno 100 godina mira, jer je prvih 100 godina uvijek najteže. Može li nas korona ujediniti? Ona nam je zajednička nevolja, a Balkan i mi na njemu tako funkcionišemo, reagujemo na zajedničkog neprijatelja.
E sad, s obzirom na to kakvi smo mi ovdje na Balkanu, jedino ostaje dilema, da li nam je korona dostojan protivnik ili smo mi jači virus od nje.
/Izvor: Al Jazeera